خدمات حقوقی

مالکیت معنوی

حقوق مالیکت معنوی یکی از مسائل زیربنائی سیاست نوین اقتصادی و ابزار مهم و اساسی برای رشد اقتصادی و باارزش ترین سرمایه در معاملات  ودادوستدهای تجاری تلقی می گردد.

هرکسب و کاری برای پیشرفت باید علاوه برسرمایه گذاری برروی نیروی انسانی، کیفیت کالاها و خدمات و گسترش بازار محصولات خود، برایجاد وحفظ دارایی های  خلاقانه و دانش بنیان نیز تمرکز داشته باشد.

در دهه های گذشته بسیاری از کشورها توسعه سریع  خودرا مدیون بهره گیری از دارایی های  فکری  بوده اند، این کشورها توانسته اند با ایجاد نظام حقوقی متوازن راجع به دارایی های فکری، ازیک سو ازخلاقیت های اشخاص حمایت وسرمایه گذاری های خارجی را جذب کنند و ازسوی دیگر منافع جامعه خودرا در نظر داشته باشند.

به طور کلی مبحث مالکیت معنوی شامل : ثبت اختراع – طرح های صنعتی – علائم تجاری و موارد دیگر از این قبیل می باشد

شرح مالکیت معنوی

حقوق مالکیت معنوی  عبارت است از مجموعه ای از حقوق انحصاری و غالبا موقتی که به پدیدآورنده یاصاحب یک محصول فکری اعطا می شود، برای مثال یک مخترع می تواند به مدت ۲۰ سال از حق اختراع خود شخصا استفاده نماید یا درقبال واگذاری آن به دیگری مبلغی یا درصدی از سود مشارکت دریافت کند، صاحب اختراع می تواند دیگران را از استفاده غیرمجاز (بدون موافقت صاحب حق یا اذن قانونی ) منع کند.

مهم ترین تفاوت حقوق مالکیت فکری با مالکیت سنتی در غیر مادی (intangible) بودن موضوع مالکیت فکری است ، به همین دلیل موضوع مالکیت فکری اصولا در اثر حوادث طبیعی نظیرسیل، زلزله یا آتش سوزی ازبین نمی رود ولی به راحتی قابل سرقت، تکثیر و کپی برداری است، از دیگر ویژگی های اموال فکری این است که تولید اولیه آن ها معمولا دشوار و پرهزینه ولی تکثیر آن آسان وکم هزینه است، برای مثال نگارش یک کتاب گاهی سال ها زمان می برد ولی تکثیرآن درچندساعت امکان پذیر است.

تعریف مالکیت معنوی

عبارت است از حقی که برای هر فرد خلاق، هنرمند و ایده پرداز به واسطه چیزی که خلق کرده و از فکر او ناشی شده است وجود دارد. یا به عبارت بهتر می توان گفت: مالکیت معنوی به حق و حقوقی اطلاق می شود که یک اثر خلاقانه، یک نوآوری و یک اعتبار کسب و کار را از مخاطرات پیش رو حفاظت می کند.

برای مثال طراحان به واسطه ایده پردازی و خلاقیتشان و نویسنده گان به خاطر اثری که خلق کرده اند بر ایده و اثر خود حق دارند که این حق مالکیت فکری نام گرفته است.

تعریفی سازمان جهانی مالکیت فکری WIPO از مالکیت فکری :

حقوق قانونی است که افراد بواسطۀ فعالیتهایی که در زمینه هایی از قبیل صنعتی، علمی، ادبی، هنری و غیره بدست می آورند درواقع حقوق  مالکیت معنوی ، به معنای حقوقی است که چگونگی حمایت و استفاده از خلاقیت های فکری انسان راتعیین می کند.

تقسیم بندی مالکیت فکری بر مبنای ماهیت

در این تقسیم بندی ماهیت مالکیت فکری اصل قرار می گیرد که خود نیز ۲ نوع می باشد:

۱- مالکیت معنوی : دسته ای از مالکیت ها که صرفا جنبه معنوی و اعتباری دارند به طور مثال نویسنده فقط پدید آورنده آن اثر است و حق تالیف و حق انتشار دارد.

۲- مالکیت مادی : تمامی حقوق و جنبه های مالی و بهرمندی سود و زیان یک اثر را می گویند

تقسیم بندی مالکیت فکری بر مبنای مصادیق

مالکیت فکری (intellectual  property) بر مبنای مصادیق به طور کلی به دودسته سنتی تقسیم می شود:

۱- مالکیت ادبی و هنری (copy right) : مانند تالیف کتاب ،آثارسینمایی ،موسیقی و نرم افزارهای رایانه ای
۲- مالکیت صنعتی (industrial property) :  مانند  اختراع ،طرح صنعتی ، نام و علامت تجاری ونشان های جغرافیایی .

لازم به ذکر است که مصادیق دیگری از مالکیت فکری وجود دارد که در هیچ کدام از این دودسته کلی قرار ندارند مانند:کشف گونه های جدید گیاهی که متولی ثبت آن وزارت کشاورزی است .

مالکیت ادبی و هنری : حقوق مالکیت ادبی و هنری اصطلاحی است که از انحصارموقت بهره برداری مالی  متعلق به هنرمند یا نویسنده  نسبت به اثر او حکایت دارد. همچنین در مفهوم وسیع کلمه شامل تمامی حقوق مادی و غیرمادی شناخته شده برای پدیدآورنده یک اثرفکری است.

اگر بخواهیم به تفکیک هریک از این حقوق را تعریف کنیم ،مالکیت ادبی عبارت است از حقی  که برای مولف و مصنف نسبت به اثر خود شناخته شده، اعم ازاینکه جنبه علمی یا صرفا ادبی داشته باشد و مالکیت هنری عبارت از حق هنرمند نسبت به اثر خود اوست .

حقوق مالکیت ادبی و هنری شامل دومقوله ازحقوق  است :

ازیک سو حق مولف یا حقوق پدیدآورندگان آثارادبی  و هنری و ازسوی دیگر حقوق مجاور که از آن به حقوق  جانبی  یا حقوق مرتبط  هم یاد میشود.

دراین مفهوم حق مولف عبارت است از مجموعه امتیازات مادی و معنوی شناخته شده برای مولفان آثار فکری  و حقوق مجاور عبارت است از:مجموعه امتیازات شناخته شده برای مددکاران آفرینش های ادبی و هنری  که شامل هنرمندان مجری ( هنرمندان مجری اثر یا مجریان )، تولیدکنندگان فنوگرام (آوانگاشته ها ) و ویدئو گرام (فیلم ها) و موسسات اطلاع رسانی (سازمان های بخش رادیو و تلویزیونی ) است .

مالکیت  صنعتی :

ازقرن ۱۶ میلادی با موضوع صنعت و اختراع اهمیت زیادی در جهان پیدا کرد. بنابراین حقوقدانان و قانون گذاران برای حفظ آثارصنعتی و اختراع ها مقرراتی را تصویب نمودند.

مالکیت صنعتی؛ مجموع حقوق  و سلطه یا اقتداری است که بر موضوعات مختلف صنعتی، نظیراختراعات و هرگونه پدیده خلق شده ای که خصوصیات صنعتی یا تجاری داشته باشد، داده می شود و به مالک آن حق می دهد تا به طور انحصاری ولی موقتی از آن بهره برداری کند .

چندنمونه ازمواردی که تحت حمایت حقوق مالکیت صنعتی عبارتند از :

علائم تجاری :

علامتی است که یک شخص حقیقی یا حقوقی برای اشاره به یک فعالیت، خدمات و یا تولید محصولات و … درزمینه امور تجاری ثبت می نماید و با آن علامت قابل شناسایی و متمایز از دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی خواهدشد. می توان گفت علامت تجاری نشانی است که باعث می شود تا کالا یا خدمت یک بنگاه از کالاها و خدمات دیگر بنگاه ها متمایز شود و مشتریان بتوانند آن را ازموارد مشابه تشخیص دهند.

حمایت قانون گذار از علائم تجاری ،هم باعث حفظ حقوق دارنده علامت  تجاری می شود و هم گسترش کسب و کار شرافتمندانه و سالم را موجب می گردد.

علائم تجاری باید ویژگی هایی داشته باشند از جمله:

۱-باید تازگی داشته و برای جنسی که به کاربرده می شود جدیدباشد.۲- موجب گمراه کردن مشتریان نگردد.۳- باید وجه تمایز داشته و ابتکاری باشد

حق اختراع:

به موجب ماده ۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶، اختراع نتیجه فکر فرد یا افراد است که برای اولین با رفرآیند یا فرآورده های خاص را ارائه می کند و مشکلی را دریک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن ها را حل می نماید. البته بین اختراع و ورقه اختراع باید تفاوت گذاشت ورقه اختراع  سندی است که برای حمایت از اختراع صادر می شود، همچنین می توان گفت ورقه اختراع امتیاز انحصاری است که ازطرف دولت به مخترع برای مدت معین واگذار می شود .

مدل های مصرفی (اختراعات کوچک) یا پتنت نوآوری (innovation patent):

اختراعات کوچک که ابتکاری ساده تر هستند مانند اختراع انبردست. دراین مدل حقی انحصاری دریک دوره محدود به مخترع داده می شود که تعریف و حمایت های این درکشورهای مختلف متفاوت است به طور مثال در ایران مدل های مصرفی غیرقابل ثبت است و درخواست های مرتبط با مدل های مصرفی، درقالب ثبت اختراع، ثبت می شود.

طرح های صنعتی:

به طور کلی می توان گفت که طرح صنعتی حالت تزئیینی و زیبایی کالای مصرفی را تشکیل می دهد این حالت خاص ممکن است به شکل، الگو یا رنگ کالابستگی داشته باشد. این طرح می تواند دارای خصوصیت سه بعدی مثل شکل یا صورت ظاهری یک کالا باشد و هم دارای خصوصیت چند بعدی مثل الگو، خطوط و رنگ ها باشد.

طرح صنعتی درحد وسیعی در تولیدات صنعتی و صنایع دستی از قبیل ساعت ها، جواهرآلات، مدل و اقلام تجملی، ابزارآلات پزشکی، اسباب خانگی مبلمان، لوازم الکترونیکی، وسایل نقلیه، ساختارهای مربوط به معماری، طرح ها و پارچه و بافتنی و اقلام ساده کننده کار مثل لوازم خانه و اسباب بازی مورد استفاده قرار می گیرد. براساس قوانین برخی ازکشورها،یک طرح صنعتی قابل حمایت باید از جدیدباشد.قوانین تعداد دیگری از کشورها،شرط ابتکاری و اصیل بودن رابرای طرح صنعتی لازم وضروری دانسته اند.

نشانه های جغرافیایی :

نشانه ای است که مبدا کالایی  را با قلمرو، منطقه یا ناحیه ازکشورمنتسب می سازد.

مشروط به اینکه کیفیت و مرغوبیت، شهرت یا سایرخصوصیات کالا اساسا قابل انتساب به مبدا جغرافیایی  آن باشد. (ماده ۱ قانون حمایت از نشانه های جغرافیایی) مانند چاقوی زنجان، اناریزد یا فرش کاشان .

گونه های جدید گیاهی:

اتحادیه بین المللی حمایت ازگونه های جدیدگیاهی (upov)در نظر دارد تا از طریق مالکیت فکری ازحقوق کشاورزان در مدت زمان محدود زیر نظر مالکیت فکری حمایت نماید .

درایران درسال ۱۳۸۲ قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل و گواهی بذر و نهال تصویب شد .

مخترع  گونه جدید گیاهی  باید فرم اظهارنامه مربوطه را تکمیل کند و طبق این قانون به موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال ارائه نماید.

اسرارتجاری:

می توان گفت  اسرار تجاری شامل، فرمول، رویه، فرآیند، طرح، الگو یا مجموعه اطلاعاتی است که دریک کسب و کار برای به دست آوردن مزیت نسبت به رقبا مورد استفاده قرار می گیرند .

مالکیت فکری تا زمانی از این اسرار حمایت می کند که افشا نشود. درصورت افشا اسرار تجاری از شمول مالکیت فکری خارج خواهند شد .

خدمات حقوقی مالکیت معنوی